Welcome to the Glenfield Bridge Club website.

 

We play bridge at the Glenfield Memorial Hall (LE3 8DL) every Wednesday and at St Bartholomews church hall at Kirby Muxloe (LE9 2AN) every Saturday. Please arrive by 710pm at both venues to allow play to commence at 715pm. If you need a partner for Wednesday please phone Dennis Bradley on 0116 2871145. Partners for Saturday can be found by phoning Nick Daniels on 07765800125.

 

Please click here for a map of the Glenfield Memorial Hall and here for a map of St Bartholomews church hall.

 

Please contact the Webmaster with information of interest to Glenfield members for inclusion on the website.

 

 

Honours Board 2016-7

Level

Competition

Members

Position

 

 

 

 

National

Portland Pairs

Pat Watson

38th

Regional

Midlands Mixed Pairs

Anne & Steve Wright

6th

 

Midland Counties Congress

Peter Neville & Tim Glover

3rd

 

Derbyshire Green Pairs

Richard Smith

=6th

 

Derbyshire Green Teams

Gary Duddle, Anne Wright, Jenny Grant & Bharat Thakrar

=3rd

 

 

Marjorie Gilbertson & Pat Watson

7th

 

Nottinghamshire Green Pairs

Pat Watson

1st

 

Leicestershire Green Pairs

Paul Loveday & Richard Tyler

4th

 

 

Alan Lord & John Thompson

7th

 

Dawes

Gary Duddle, Marjorie Gilbertson & Pat Watson

7th

 

Porter

Gary Duddle, Michael Mahoney, Tim Glover, Peter Neville, Marjorie Gilbertson, Pat Watson, Jenny Grant, Bharat Thakrar, Alan Lord & John Thompson

6th

 

Markham

Marjorie Gilbertson, Pat Watson, Jenny Grant, Bharat Thakrar, Anne Wright, Steve Wright, Alan Lord, John Thompson, John Glover, Lyn Hilton

5th

County

Josephs Bowl

Gary Duddle

2nd

 

Gimson

Michael Mahoney

2nd

 

Butterworth

Peter Halford, Michael Mahoney, John Milne & Richard Smith

1st

 

 

Richard Tyler, Paul & Linda Loveday

2nd

 

Olga Cup

Audrey Mount & Mary Johnson

1st

 

 

Anne Wright

2nd

 

 

Lyn Hilton

3rd

 

Buckby Cup

Alan Lord & John Thompson

3rd

 

Stanley Trophy

Peter Halford & John Milne

1st

 

 

Peter Neville & Tim Glover

3rd

 

 

Michael Mahoney

4th

 

LCBA/Glenfield Charity Swiss Teams

Michael Mahoney, Marjorie Gilbertson, Mary Johnson, Audrey Mount

2nd

 

 

Tim Glover, Richard Tyler, Lyn Hilton

3rd

 

Leicestershire League Division 2

Terry Downs, Laurence Popple, Gerry Bucciero, Pat Watson, Marjorie Gilbertson, Mary Johnson, Audrey Mount, Jenny Grant, Bharat Thakrar, David Potter, David Twells, Peter Neville, Ian Hubbard, Eddie Blount, Tim Glover

2nd

 

Leicestershire League Division 4

Peter Tyers, Margaret Glover, Ian Hubbard, Eddie Blount, Bob O’Brien, Praful Patel, Mick Long, David John, Jackie Dean, Gordon Mead, Mary Bradley, Peter Geary

5th

 

Hyman Crammer

Lyn Hilton & John Glover

=6th

 

Leicestershire Cup

Duncan Jones

1st

 

 

John Thompson, Alan Lord, Dennis Davis, John Myles

2nd

 

Joyce Cup

Michael Mahoney, Pat Watson & Marjorie Gilbertson

3rd

 

Pairs League Division 1

Peter Neville & Tim Glover

1st

 

Pairs League Division 2

Michael Mahoney

1st

 

Pairs League Division 3

Roger Cook & David Pollard

1st

 

Otto & Edith Bowl

Mary Johnson & Michael Mahoney

3rd

Club

Buildrite

Anne Wright & Gary Duddle

1st

 

Helen Doughty

George Pohl & Eric Atherton

1st

 

Pam Leeson Trophy

Lyn Hilton & John Milne

1st

 

Morrey-Wilde Trophy

Anne Wright & Tim Glover

1st